top of page

Nádorová onemocnění kůže

a fotoprotekce

About

Proč se tímto tématem zabývat?

  • Globálně jsou nádorová onemocnění kůže významným zdravotním problémem. Jsou nejčastějšími zhoubnými nádory vůbec a v České republice jimi onemocní ročně přibližně 30 tisíc osob.

  • Výskyt maligního melanomu se v posledních desetiletích téměř ve všech částech světa více než zdvojnásobil.

  • Nejdůležitější je prevence a častá diagnostika.

Globálně jsou nádorová onemocnění kůže významným zdravotním problémem. Jsou nejčastějšími

Typy nádorů kůže

Melanom

Vzniká z pigmentových kožních buňek (melanocytů). Výskyt melanomu celosvětově roste. Jedná se o nebezpečný typ nádoru, který je schopný poměrně časně metastazovat (tvořit nebezpečná dceřiná ložiska). Ačkoliv je méně častý než nemelanomové kožní nádory, je mnohem nebezpečnější.

Bazaliom

Bazaliom je nejčastější kožní nádor vznikající z bazálních kožních buněk. Často roste mnoho let bez toho, že by působil potíže (nesvědí, nebolí). Patří mezi maligní nádory, ale v naprosté většině případů není schopen metastazovat. Pokud se neléčí roste do hloubky a agresivně ničí okolní tkáně. Nejčastěji vzniká na místech vystavovaných slunci - nejčastěji se vyskytuje na obličeji.

Spinaliom

Spinaliom je zhoubný kožní nádor vznikající nejčastěji z aktinických keratóz (přednádorový kožní stav způsobený chronickým poškozováním kůže sluncem). Typickými místy lokalizace jsou tváře, ušní boltce, čelo, nos, brada. Podobá se bazaliomu ale jeho povrch je obvykle hrubý a pokryt bílými šupinami. Metastazuje jen vzácně.

vrstvy kůže a vliv slunečního záření na kůži

Vrstvy kůže_edited_edited_edited_edited_edited_edited.jpg

pokožka (Epidermis)

UVB záření je hlavním původcem spálení kůže a poškozuje DNA buněk v pokožce, což může vést k mutacím a rakovině kůže. UVB záření stimuluje také tvorbu vitamínu D.

 

UVA záření proniká hlouběji do epidermis a přispívá k stárnutí kůže, což zahrnuje tvorbu vrásek, ztrátu elasticity a hyperpigmentaci (tzv. stařecké skvrny). UVA záření také poškozuje DNA, ale méně přímo než UVB.

 

Ochranná reakce pokožky: Pokožka reaguje na UV záření ztluštěním rohové vrstvy (stratum corneum) a zvýšenou produkcí melaninu (pigmentu), což vede k opálení, které má ochranný efekt proti dalšímu UV záření

Vrstvy kůže_edited_edited_edited_edited_edited_edited_edited.jpg

škára (Dermis)

UVA záření proniká do škáry a způsobuje poškození kolagenu a elastinu, což jsou proteiny, které udržují strukturu a pružnost kůže. To vede k stárnutí, tvorbě vrásek a ochablosti kůže.

UV záření generuje volné radikály, které poškozují buňky a tkáně, což přispívá k předčasnému stárnutí kůže a zvyšuje riziko rakoviny kůže.

Vrstvy kůže_edited_edited_edited_edited_edited_edited.jpg

podkožní vazivo

I když UV záření proniká do podkožní tkáně nejméně, dlouhodobé vystavení slunečnímu záření může vést k celkovému poškození kůže včetně podkožní tkáně. Toto poškození může ovlivnit zásobování kůže živinami a její celkovou strukturu.

vrstvy kůže a vliv slunečného záření na kůži

Vrstvy kůže_edited_edited_edited_edited_

Důležitá je prevence

čeho si všímat?

snad už ok asymetrie_edited.png
Contact

co znamenají čísla na krémech?

Čísla jako 30+ a 50+ na opalovacích krémech označují SPF (Sun Protection Factor), tedy ochranný faktor proti slunečnímu záření. Tento faktor určuje, jak účinně krém chrání pokožku před UV-B zářením.

jak spf funguje?

SPF vyjadřuje, kolikrát déle můžete být na slunci bez spálení pokožky oproti situaci, kdybychom žádný ochranný prostředek nepoužili. Například:

SPF 30+ : Teoreticky umožňuje být na slunci 30krát déle, než by bylo možné bez ochrany, aniž by došlo ke spálení.

SPF 50+ : Tento faktor poskytuje vyšší ochranu a umožňuje být na slunci 50krát déle.

Jak účinně produkt chrání proti UV-B zářením?

Prevence_edited.jpg

SPF

15

SPF 15 blokuje přibližně

93% UV-B záření

SPF

30

SPF 30 blokuje přibližně 97% UV-B záření

SPF

50

SPF 50 blokuje přibližně 98% UV-B záření

Co je důležité, aby opalovací krém správně fungoval?

Pro dosažení uvedené ochrany je nutné aplikovat dostatečné množství opalovacího krému. Nedostatečné množství totiž značně snižuje účinnost ochrany.

Opalovací krém by měl být nanášen každé dvě hodiny, případně častěji při pocení, plavání nebo utírání ručníkem.

Kromě používání opalovacího krému je důležité nosit ochranný oděv, klobouk a sluneční brýle, vyhýbat se přímému slunci okolo poledne (11:00 - 15:00) v letním čase.

Globálně jsou nádorová onemocnění kůže významným zdravotním problémem_edited.jpg

opálení
ideál krásy?

Na léto se vždy těší mnoho lidí nejen kvůli tomu, že jsou prázdniny. Ale i protože už se vidí na pláži, na břehu rybníka nebo jezera. Ale především ženy se těší, až se zase trošku opálí. A to i navzdory tomu, že si způsobují předčasné stárnutí pokožky a zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže. Opalování se většina lidí vzdá jen nerada. Je sice pravda, že sluneční paprsky jsou prospěšné, protože přispívají k psychické pohodě a pomáhají s tvorbou vitaminu D. Aby ale slunce mělo pozitivní vliv na naše zdraví, stačí, abychom na něm denně trávili pouhých 15 minut.

dějiny opalování

Před sto lety byla opálená kůže ve vyšší společnosti nevhodná. Byla znakem chudých, kteří museli manuálně pracovat a trávit dny na slunci.

Říká se, že revoluce nejspíš přišla až před 55 lety s herečkou Ursulou Andress v bondovce Doktor No. Ursula vystupovala ve filmu v bílých plavkách a se zlatavě opálenou pokožkou. Ženy po celém světě pak toužily takovou opálenou pokožku mít. Ursula ale nebyla jediná žena, která trend s opálenou pokožkou přinesla. Ještě před ní to byla například módní ikona Coco Chanel.

Porcelánově bílá pleť

Co nejsvětlejší barvy kůže se vysoce postavené ženy snažily dosáhnout již v období starověkého Egypta. Opálená pokožka patřila otrokům a lidem na nejnižším stupni společenského žebříčku.

V Egyptě, kde je slunešní záření dost silné to nebyla světlá pleť ničím přirozeným, a tak kromě toho, že se ženy pobytu na slunci co nejvíce vyhýbaly, používaly k dosažení světlé barvy kůže například i pigmenty z pryskyřičných stromů nebo přírodní oleje.

 

Dlouhou tradici má trend porcelánové pleti například také v Japonsku, kde přetrvává do jisté míry dodnes. Pudrově bílá pleť byla typická i pro doby renesance, baroka a rokoka. Urozené ženy chodily do společnosti s make-upem s příměsí olova, které mělo napomoci bělení pokožky. Velmi důležitou součástí výbavy mocných byly od určité doby slunečníky a rukavičky, které chránily před nechtěným opálením.

Globálně jsou nádorová onemocnění kůže významným zdravotním problémem. Jsou nejčastějšími

nejčastejší mýty a nepravdy

Nádorová onemocnění kůže.jpg

© 2025 Marie Schreiberová 

vytvořeno jako část SOČ

bottom of page